20180730 160943 - Ako naučiť psa na koterec?
Poradce pro zákazníka

Ako naučiť psa na koterec?

Aj keď trávite so svojím psíkom veľa času, je potrebné si uvedomiť, že nastane mnoho situácií, kedy budete potrebovať psa umiestniť do koterca. Niekedy k vám dorazí návšteva, inokedy budete potrebovať niečo robiť na záhrade atď. Koterec je pre psa dôležitý, najmä ak chcete, aby mal pri pobyte vonku svoje útočisko, kam sa môže uchýliť v prípade nepriaznivého počasia či potreby súkromia. Zároveň je aj praktický v prípade, že potrebujete psíka zavrieť počas dňa či večera. Určite si ale nemyslite, že naučenie psa na koterec je jednoduché a pôjde to “samo”. Je to síce veľmi optimistické, ale na všetko je potrebné psa navyknúť a to sa týka samozrejme aj koterca. Ako teda psa naučiť na koterec? Ako urobiť, aby si na nové útočisko zvykol?

Príprava psíka na samotu

Ak váš psík nie je zvyknutý na samotu, je potrebné ho postupne na ňu  pripraviť. Môžete začínať s tým, že ho na chvíľu zatvoríte (do koterca, vedľajšej miestnosti) a necháte ho osamote. Po chvíľke sa k psíkovi vrátite a pochválite ho za pokoj.

Naučenie psa na pelech

Pokiaľ ho chcete naučiť zároveň „odloženie“, potom je k tomu ideálny jeho pelech, kam ho naučíte chodiť odpočívať. Po nakŕmení a vyvenčení  ukladajte psíka na pelech s daným povelom, ktorý neskôr budete stále používať (napr. “namiesto”, “zostaň” atď.).

Spočiatku stačí, keď šteňa vydrží na mieste. Za to ho pochváľte. Postupne potom skúšajte použiť tento povel a urobiť krok vzad. V prípade, že psík zostal na mieste, pochváľte ho. Keď nevydrží a vybehne smerom k vám, opakujte povel a zostaňte nad ním. Postupne predlžujte vzdialenosť, kým nevydrží na mieste bez vašej prítomnosti.

Učenie na koterec

Na koterec by sa mal psík učiť už odmalička. U starších psov to môže byť  problém, najmä ak boli predtým zvyknuté napr. zdržiavať sa v byte, spať s vami v posteli pod. Pes vám potom bude kňučať pokojne aj v noci, čo nie je vôbec príjemné.

Pre učenie na koterec budete potrebovať maškrty. Odporúčame psíka vodiť za  dobrôtkou a s povelom do koterca. V koterci ho potom odmeníte a zatvoríte. U šteniat toto stačí párkrát a povel si zapamätajú. Pokiaľ  máte psíka naučeného na pelech, odporúčame ich cez deň prenášať pred búdu a neskôr aj do búdy v koterci, alebo pred koterec a neskôr do  koterca. Potom môžete začať aplikovať postupne aj cez noc.

Či už učíte psíka byť osamote, na búdu či na koterec, dôležité je obrniť sa trpezlivosťou. Niektorí psíkovia si zvyknú rýchlo, ale iní nemusia , potrebujú na to čas. Preto je treba to neustále opakovať, aby pochopili, že koterec je ich miestom a aj útočiskom.

Vyberte si z našej ponuky kotercov pre psov