jak velky kotec vybrat pro psa - Aký veľký koterec vybrať pre psa?
Poradce pro zákazníka

Aký veľký koterec vybrať pre psa?

Zvažujete zaobstarať pre vášho štvornohého miláčika záhradný koterec, do ktorého ho v prípade potreby umiestnite? Pre väčšie plemená je to bežné riešenie, ktoré uľahčí život samotnému psíkovi aj jeho pánovi. Prečítajte si, aký koterec zvoliť, aby v ňom bol váš chlpatý kamarát spokojný.

Niektorí psíčkari považujú zatváranie psov do kotercov za týranie a myslia si, že v nich musí pes zákonite trpieť. Ale to nie je pravda. Väčšina psov si na koterec rýchlo zvykne a berie ho ako svoje súkromné útočisko a miesto bezpečia, kam sa vracia a kde odpočíva.

Avšak pravdou je, že priviazanie psa k búde v koterci sa už od týrania veľmi nelíši, na to teda v každom prípade zabudnite. V koterci pes nájde svoj kľud bez toho, aby ste ho museli priväzovať.

Praktickosť koterca

Oceníte praktickosť koterca, ak príde poštár či návšteva, alebo ak viete, že ste vlastníkom psa – rodeného tuláka , ktorý sa rád vždy niekam vyberie. Uvidíte, že časom si pes zvykne na to, že ako chodí do domu spať človek, tak aj on si ide oddýchnuť do svojho koterca s búdou.

Vhodná veľkosť koterca

Veľkosť koterca pre menšiu rasu psa by nemala byť menšia ako 2 × 2 metre a pre väčšie plemeno 3 × 3 metre. Celkovo ale platí, že čím väčší koterec, tým lepšie. Nezabudnite, že relatívne veľa miesta v koterci zaberá búda. Výška koterca záleží na rozhodnutí majiteľa, lebo to on bude koterec upratovať a on sa bude v ňom zohýbať.

Bránka dverí by mala byť dostatočne veľká a ľahko otváracia. V zime si asi nebudete chcieť hrať s ľadovou retiazkou a inými špecialitami. Namiesto kľučky radšej zvoľte petlicu, ktorú pes svojimi šikovnými packami či zúbkami neotvorí.

KKoterec by mal mať aspoň jednu zo štyroch strán vyplnenú napríklad doskami, aby psa chránili pred vetrom. Ostatné náležitosti, ako by mal koterec vyzerať a čo obsahovať, si prečítajte v ďalších článkoch v našej Poradni.

Je výbeh potrebný?

Ak dovoľujete psovi sa normálne pohybovať po záhrade a do koterca ho zatvárate len v určitých prípadoch, zhotovovať výbeh je zbytočné. Avšak ak trávite mimo domova väčšinu dňa, váš pes určite výbeh ocení.

Odporúčame zriadiť výbeh tak, aby voľne nadväzoval na podlahu koterca s búdou. Ako povrch je vhodné zvoliť trávu, štrk, piesok či ich kombináciu. Výbeh sa zvyčajne oplocuje štandardným pletivom s výškou 1,8 metra a oplotenia musí dosahovať až na zem.

A čo pre jamníky? Najmä jazvečíky či teriéry majú silné sklony preskúmavať svet a pod oplotením sa podhrabať. Praktickým a jednoduchým riešením je po celej dĺžke vnútornej časti plotu upevniť pevné gumové pásy so šírkou 40 cm. Toto riešenie nie je nutné pre každé plemeno, bohato postačí koterec oplotiť a máte hotovo.

Vyberte si z našej ponuky kotercov pre psov