kotveni zachradniho domku - Kotvenie záhradného domčeku
Poradce pro zákazníka

Kotvenie záhradného domčeku

Záhradný domček je nutné pevne ukotviť s pevným podkladom, aby sa zabezpečila dostatočná pevnosť a odolnosť napr. voči vetru a ďalším nepriaznivým vonkajším podmienkam. Je teda samozrejmé, že sa nebudú drevené diely ukladať priamo na holú zem, ale bude k tomu potrebné kotvenie.

Možnosti kotvenia

V dnešnej dobe existuje niekoľko možností, ako záhradný domček ukotviť. Patrí medzi ne klasické vybetónovanie základov a kotvenie domčeka k betónovému základu, pomocou betónových pätiek, zemných skrutiek atď.

1. Vybetónovanie základov a kotvenie domčeka

Vybetónovanie je typické, ale nie je to nič ľahké. Jedná sa o ťažkú prácu, kedže je potrebný výkop, následne zhotovenie debnenia, miešanie a liatie betónu. Potom je nutné záhradný domček prikotviť k betónovému podkladu. K tomu sa používa často kotviaca sada obsahujúca skrutky do steny, kotevné pätky a hmoždinky do betónového podkladu. V teréne je potrebné vytvoriť jamu, ktorá sa následne vyplní štrkom. Po vybetónovaní je betónová doska vysoká zhruba 10-15 cm. Nevýhodou tejto alternatívy je fakt, že je náročnejšia na prípravu i cenu a navyše sa jedná o trvalý zásah do prírody bez následnej možnosti zmeny lokality.

2. Betónová dlažba, zámková dlažba

Pri menších záhradných domčekoch, alebo domoch určených na náradie, ktoré majú rozmery do 12 m2, sa volí betónová dlažba, prípadne veľkoformátové dlaždice. Pod týmto povrchom musí byť rovný zhutnený štrk. Celá príprava je však jednoduchšia ako u betónovej dosky. Nevýhodou u tohto podkladu je, že sa domček nedá “pevne ukotviť.”

3. Zemné skrutky sa samonosným roštom

Ďalšou možnosťou je výstavba záhradného domčeka na zemných skrutkách, ktoré sú vhodné napríklad na nerovný terén. Jednotlivé skrutki možno totiž inštalovať tak, aby následný základ bol vodorovne. Medzi výhody skrutiek patrí prúdenie vzduchu pod domčekom. Tým pádom nehrozí vznik hniloby alebo plesní, ktoré by drevo napadli a poškodili. Odpadajú tu aj prestávky pri betonáži ako aj to, že tu nie je potrebný výkop. Výstavba záhradného domčeka pomocou skrutiek spočíva v tom, že sa najprv do vytýčenej plochy nainštalujú skrutky. Ak pozemok nie je v úplnej rovine, musí sa nainštalovať do potrebnej výšky. Potom sa zostaví základný rám a nainštalujú sa základové trámiky.

4. Betónové pätky

K betónovým pätkám sa pristupuje najmä u pozemkov s veľkým sklonom, alebo pri záhradných domčekoch s väčšími rozmermi. Záhradný domček sa montuje na nosné hranoly, ktoré sú s prierezom 10 × 10 cm.

Vyberte si z nasej ponuky záhradných domčekov