jak postavit zahradni domek - Ako postaviť záhradný domček?
Poradce pro zákazníka

Ako postaviť záhradný domček?

Záhradné domčeky sú veľmi užitočnou súčasťou každej záhrady. Často slúžia na uskladnenie náradia, kosačiek, vonkajšieho nábytku, grilu a ďalších záhradných nástrojov a vybavenia. Ako teda postaviť záhradný domček a čo je k tomu potrebné?

Záhradný domček 5×2 - zlatý dub svetlý + dodatočné dvereStavebné povolenie – áno či nie?

Drobné stavby, ku ktorým sa spravidla radia aj záhradné domčeky, možno postaviť bez stavebného povolenia a ohlásenia. To sa ale týka len tých záhradných domčekov, ktoré majú jedno nadzemné podlažie, celkovú veľkosť do 25 m2 zastavanej plochy, do 5 m výšky a nesmú obsahovať hygienické zariadenie či vykurovanie.

Základy k výstavbe

Základy pri výstavbe plechového záhradného domčeka hrajú aj nehrajú rolu. Záleží na tom, aký typ domčeka chcete. Pokiaľ sa jedná o menší domček, základ nehrá rolu. To znamená, že môže byť akýkoľvek. U väčších domčekov je však potrebné zabezpečiť dobré základy, na ktorých bude záhradný domček stáť.

Možnosti postavenia záhradného domčeka:

  • svojpomocne,
  • prostredníctvom firmy.

1. Stavba záhradného domčeka svojpomocne

Mnoho ľudí si plechové záhradné domčeky montujú sami. Jedná sa o náročnejšiu prácu – ako fyzicky, tak aj časovo, ktorú zvládnu len šikovní a odvážni kutilovia. Preto odporúčame radšej prenechať výstavbu skúsenejším.

Pokiaľ ale aj napriek tomu máte v pláne stavbu svojpomocne, budete potrebovať dostatok času, zručnosť, náradie, materiál na výstavbu, prípadne všetky povolenia, ktoré budú potrebné. Než však začnete s výstavbou, je nutné si uvedomiť, na aké účely domček použijete a podľa toho si zvoliť typ záhradného domčeka.

2. Výstavba záhradného domčeka odborníkom

V prípade, že zvolíte firmu k výstavbe záhradného domčeka, môžete si ho nechať postaviť priamo na mieru podľa dispozícií, ktoré budú vyhovovať konkrétnym potrebám pozemku. Ďalej si môžete určiť presnú veľkosť, na ktorej strane budú dvere či okná, aká bude hrúbka stien, podlahy, farba a pod.

Výhody výstavby domčeka firmou:

  • odborná konzultácia a pomoc so správnym výberom,
  • výber z rôznych tvarov, rozmerov, konštrukcií,
  • montáž domčeka odborníkom,
  • ušetrenie času a nervov.

Montáž plechového záhradného domčeka nechajte na odborníkov, ktorí majú mnohoročné skúsenosti, čím sa minimalizuje riziko prípadných škôd.

Vyberte si z nasej ponuky záhradných domčekov