Kotec pro psa 3x2 tmavě zelená
Poradce pro zákazníka

Ako ukotviť koterec?

Máte doma väčšiu rasu psa a zvažujete pre neho zaobstarať záhradný koterec? Pre veľké plemená, ktoré chcú žiť vonku, je to správna voľba. Prečítajte si náš článok s niekoľkými typmi, ako koterec ukotviť a ako celkovo začať, aby všetko dobre klaplo.

koterec pre psa

Koterec vám dobre poslúži

Koterec je pre psa ideálnym miestom. Sami uvidíte, ako si na neho po čase zvykne a bude sa do neho rád vracať. Je celkom dôležité nechať vášho štvornohého kamaráta pomaly si zvykať, už od šteniatka na koterec..

Aj napriek tomu, že zatvárať psa do koterca na väčšinu dňa neodporúčame, niekedy sa koterec môže hodiť ako miesto kam psa skrátka umiestnite a on sa nedostane von, takto mu zaistíte bezpečie. Trebárs v prípade návštevy, príchodu poštára, opráv omietky či podláh v záhradných priestoroch.

Spočiatku mu bude asi v koterci samému smutno, budete ho musieť častejšie navštevovať, ale postupom času koterec prijme ako svoje súkromné útočisko. Naučí sa, že tam býva, rovnako ako jeho pán býva v dome, odpočinie si a má tam svoj pokoj.

Ako koterec ukotviť?

Základom je umiestniť koterec na miesto s pokiaľ možno rovným povrchom. Prvú vrstvu bude tvoriť podmurovka, aby sa psík nepodhrabal. Môže sa jednať o betónovú dosku, zámkovú dlažbu, betónové pätky či aspoň 4 dlaždice o rozmere min. 30 x 30 cm, na ktorých by mohol koterec stáť.

Ukotvenie znamená upevnenie koterca do terénu. Po namontovaní je nutné koterec zabezpečiť, aby bol stabilný a nepohyboval sa. Do betónovej dosky sa koterec ukotví skrutkami a hmoždinkami. Do zeme je koterec zasadený zemnými kotvami, ku ktorým je koterec následne priskrutkovaný.

Ako by mal koterec vyzerať?

Každý správny koterec by mal obsahovať 3 plné strany, aby na psa nefúkalo, plus prednú stranu, tvorenú mrežou s dverami. Koterec by mal byť dostatočne veľký, čo sa prevažne odvíja od veľkosti psa. Plné strany odporúčame urobiť z dreva a zatepliť polystyrénom.

Strecha koterca je samozrejmosťou, lebo psa ochráni pred nepriazňou počasia. Plechové strechy bežných kotercov pre psy sú zvyčajne zľahka sklopené, aby bol zaistený odvod vody. Váš pes vnútri koterca ocení búdu, do ktorej si bude môcť zaliezť a nebude ničím rušený.

Existuje viac možností, akú podlahu do koterca zvoliť, ale prevažne sa odporúča aspoň časť podlahy zvoliť z dreva a časť z betónu. Drevo v zime hreje a betón v lete chladí. Navyše oba tieto materiály nie sú príliš náchylné na rýchle zničenie psom.

Veľkosť koterca by mala byť prispôsobená veľkosti a počtu psov, ktorí sa v ňom budú zdržiavať. Berte do úvahy aj priestor okolo búdy, ktorú do koterca umiestnite. Najlepším variantom sú koterce o veľkosti 2 x 3 m alebo 2 x 4 m, ktoré sa hodia prakticky pre akékoľvek plemeno.

Vyberte si z našej ponuky kotercov pre psov