jak postavit kotec pro psa a psi boudu - Ako postaviť koterec pre psa a psiu búdu?
Poradce pro zákazníka

Ako postaviť koterec pre psa a psiu búdu?

Máte doma psa, alebo plánujete rozšírenie rodiny o nového štvornohého maznáčika? Potom je načase popremýšľať o tom, kde bude váš psí kamarát bývať. Ak chcete mať doma spoľahlivého vonkajšieho strážcu, je potrebné mu zabezpečiť pohodlný a zároveň funkčný koterec, ktorý ho ochráni pred nepriazňou počasia, alebo mu poskytne súkromie.

Koterce pre psov sú skvelou voľbou aj v prípade, keď potrebujete psa na chvíľu zatvoriť (napr. kvôli prácam na záhrade, návšteve a pod.).

Výhody kotercov:

  • bezpečné chovanie psov v exteriéri,
  • komfort a zázemie pre psy ktoré sú vonku,
  • poskytnutie súkromia,
  • pevné a spoľahlivé obydlia pre psa.

Ako by mal koterec pre psa vyzerať?

Koterec pre psa je štvorcový, alebo obdĺžnikový box určitých rozmerov. Čo je u neho nevyhnutnosťou, takže to je pevná dlážka, na ktorú je potrebné kvalitné drevo. Kvalitná musí byť takže strecha, aby do koterca nezatekalo.

Steny koterca

Obvodové steny musia byť pevné, odolné a z troch strán plné, aby na psa nefúkalo. Rovnako musia byť zrekonštruované tak, aby pre psa nepredstavovali bezpečnostné riziko – chybne zvolenej rozmery či materiál môžu predstavovať riziko poranenia. Čo sa týka prednej časti koterca, klasické pletivo je nedostatočné, preto je lepšie voliť pevnejšie mreže, ktoré budú vybavené dverami pre púšťanie psa dovnútra / von alebo pre vstup do koterca v prípade kŕmenia.

Výber koterca – podľa veľkosti a rozmerov

Koterec pre psa je potrebné vždy vyberať podľa veľkosti psa a rozmerov výbehu. V dnešnej dobe sa vyrábajú koterce v rôznych veľkostiach, tvaroch a z rôznych materiálov. V prípade, že potrebujete psa zatvárať častejšie, je lepšie väčší koterec, aby sa váš maznáčik mal možnosť aspoň trochu ponaťahovať. Ak ste vlastníkom viacerých psov, dajú sa zaobstarať aj praktické spoločné, alebo oddelené koterce.

Výběr vhodného materiálu

Najlepšie je zvoliť koterec, ktorý je vyrobený z vodeodolných materiálov, vďaka ktorým nie je koterec pri zhoršenom vonkajšom počasí nijako poškodený. Skvelou voľbou sú plechové koterce pre psov, vyrobené z odolného pozinkovaného plechu, ktoré sú k dispozícii v niekoľkých farbách RAL.

Obsah koterca

Pri dlhšom pobyte zvieraťa by mal koterec okrem troch plných stien, mreží a dverí obsahovať tiež zateplenú búdu. Podlaha by mala byť drevená, alebo betónová a strecha najlepšie šikmá na zadnú stranu a z pozinkovaného plechu kvôli správnemu odtoku vody.

Ak potrebujete koterec len na občasné zatvorenie, postačí vám koterec iba z mreží a pokojne aj bez podlahy. Koterec sa potom umiestni v záhrade na trávu.

Výstavba koterca

Výstavba koterca pre psa svojpomocne je naozaj komplikovanou záležitosťou, ktorá vyžaduje ako vhodný plán tak i dostatok času a zručnosti k jeho realizácii. Je teda na zváženie, či sa do tohto úkonu púšťať sami, alebo radšej osloviť odborníkov, ktorí majú s výstavbou kotercov skúsenosti. Tým by ste potom mali istotu, že je koterec bezpečný, postavený presne na mieru konkrétnemu psovi a bude spĺňať všetky potrebné požiadavky.

Získejte cenovou nabídku pro kotec pro psa

Vyberte si z našej ponuky kotercov pre psov