jak pripravit podklad pod garaz - Ako pripraviť podklad pod garáž?
Poradce pro zákazníka

Ako pripraviť podklad pod garáž?

Plánujete si zaobstarať plechovú garáž? Dobrá voľba, dobre vám poslúži. Aký vhodný podklad by ste mali zvoliť, aby garáž plnila svoj účel a bola stabilná? To sa dočítate v našom článku.

Najlepším a najrýchlejším spôsobom je vyliatie podložia betónom. Pod betón môžete ako podklad umiestniť.

  • drevené dosky
  • udupanú či inak urovnanú zeminu s priekopou po obvode
  • dlažobné kocky
  • betónové bloky

jak pripravit podklad pod garaz - Ako pripraviť podklad pod garáž?

Podklad garáže bez auta

Plechová garáž nie je vôbec náročná, čo sa týka samotného skonštruovania. Ako vhodný podklad sa dajú využiť dlaždice zaliate betónom, ktoré zabezpečia stabilný a pevný povrch. Ak v garáži neplánujete parkovať auto, betónový poter nie je nutný.

Ako základ sa dajú využiť základové tvárnice, ku ktorým sa garáž ukotví. Rohy, kde budú steny garáže zakotvené, odporúčame prevŕtať a napustiť betónom, vďaka čomu bude garáž viac stabilný.

V prípade, že by ste ako podklad pod garáž využili iba dlaždice, nie je možné k nim garáž nijako prikotviť, čo nie je ideálne. Plechová garáž by vždy mala byť čo najviac stabilná a izolovaná, aby do nej strechou nevnikala voda. Rohy je teda vždy lepšie zabezpečiť betónom..

Podklad garáže pre auto

Ak v garáži hodláte parkovať vaše vozidlo či dokonca viac vozidiel, je vhodné urobiť betónový poter. Betón by mal na každej strane rozmerovo prečnievať o 15 cm. Napríklad pre garáž o rozmere 3 x 5 metre budete potrebovať betónovú dosku o rozmere 3,3 x 5,3.

Minimálna hrúbka betónového poteru by mala byť 10 cm. Pod poter je dobré ešte umiestniť vrstvu štrku, čím bude betón ochránený pred popraskaním v zime. Poter sa môže dorobiť aj potom, čo je garáž zmontovaná.

Plechovú garáž do betónu ukotvíte pomocou strmeňových kotiev, ktoré možno kedykoľvek premiestniť a premontovať. Kotvy sú tiež vhodné pre plechové garáže s výklopnými bránami. Do betónu nikdy nezapúšťajte žiadne tyče ani tŕne, pretože následne bude veľmi náročné trafiť sa do správneho miesta pri kotvení.

Na čo je dobré nezabudnúť?

Je nutné konštatovať, že riešenie v podobe kotvenie do podkladu z chodníkových dlaždíc je možné , ale je to na zodpovednosti zákazníka. Bohužiaľ dlaždice pri vŕtaní často praskajú, a navyše garáž stabilizujú len v priečnom smere. Silný závan vetra môže cez otvorené vráta zdvihnúť garáž aj s pripevnenými dlaždicami.

Stopercentnú záruku funkčnosti nemožno však zabezpečiť ani pri kotvení k zemi. Ak medzi zemou a ukotveným podkladom nie je žiadna medzera, mohlo by to dostatočne držať. Je možné do zeme zašrubovať záhradné kotvy a k nim garáž priskrutkovať, čo sa dá považovať za asi najvhodnejší spôsob.

Betónové bloky

podstawa garaz 1 1 - Ako pripraviť podklad pod garáž?

Základy

podstawa garaz 4 - Ako pripraviť podklad pod garáž?

Vylievanie betonu

podstawa garaz 2 - Ako pripraviť podklad pod garáž?

Vyberte si z našej ponuky plechových garáží